Podręczniki używane w klasie V to:

Podręcznik klasy V pozwala uczniom nieco szerzej spojrzeć na świat. W języku, w którym dziecko uczy się już piąty rok, teraz spotka się nie tylko z dziecięcą i młodzieżową literaturą polską, ale i literaturą światową oraz artykułami prasy młodzieżowej. Będąc więc na bieżąco z tym, co czyta jego rówieśnik w Polsce, odczuje zadowolenie i swoisty sukces. Pozna bliżej wielkich Polaków , którzy swoją wiedzą i umiejętnościami przyczynili się do podniesienia prestiżu Polski w oczach świata: papieża Jana Pawła II Mikołaja Kopernika, gen. Kazimierza Pułaskiego, Marię Skłodowską - Curie, Fryderyka Chopina, Ignacego J. Paderewskiego, Helenę Modrzejewską, a także zdobywców biegunów polarnych i uczestników podboju kosmosu. Nauka z podręcznikiem kl. V w wyraźny sposób wzbogaca zasób słownictwa ucznia, poszerza jego wyobraźnię, wyzwala w nim odwagę oraz pewność do podejmowania rozmów i wyrażania własnych ocen. Podręcznik oprócz zasadniczej funkcji poznawczej zawiera treści kształcące osobowość polonijnego dziecka, w którym rodzi się świadomość uczestniczenia w życiu na obu kontynentach i łączenia obu tych kultur.

Podręcznik do ćwiczeń gramatyczno-ortograficznych i słownikowych ma w tym roku zupełnie inny układ. Ponieważ przez dwa lata uczniowie poznawali bazę teoretyczną zagadnień językowych i ćwiczenia przedkomunikacyjne, przyszedł czas na sprawdzenie praktycznych umiejętności. Obecny podręcznik pomaga uczniowi osiągnąć zamierzony cel, jakim jest poprawna pod względem gramatycznym komunikacja w języku polskim. Materiał podręcznika nie ma schematycznych rozdziałów lecz rozłożony jest na poszczególne lekcje w układzie miesięcznym. Różnorodność ćwiczeń językowych sprawia, że nie ma mowy o nudzie. W tym roku uczeń poznaje podstawowe części zdania podmiot i orzeczenie oraz ich grupy wyrazowe. Utrwalane są natomiast poznane części mowy.

Nowy materiał wprowadzany jest w trzech etapach:

etap I - prezentacja struktury teoretycznej

etap II - ćwiczenia automatyzujące

etap III - ćwiczenia komunikacyjne

Wiele ćwiczeń to przekształcenia fleksyjne, słowotwórcze i składniowe, tak ważne w komunikowaniu się w języku polskim. Podręcznik ćwiczeń kl. V zawiera także ćwiczenia na rozumienie treści, tłumaczenia, cykliczne sprawdziany i testy wiadomości.